No menu items!

Ademi: Lajme të mrekullueshme për stadiumin në Mitrovicë e Gjilan

Po hapet rruga që stadiumi “Adem Jashari” në Mitrovicë të rikthehet në një impiant modern dhe gjithashtu po finalizohet projekti  i stadiumit të qytetit në Gjilan, ka njoftuar kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi.

Ai ka thënë të shtunën se fundjava po fillon me dy lajme të mira për futbollin.
“Kjo fundjavë nisi me dy lajme të mrekullueshme për futbollin. Qeveria e Kosovës në mbledhjen e fundit ka nxjerrë vendimin përfundimtar për shpronësim për interes publik të pronave të paluajtshme të cilat preken nga realizimi i Projektit: Renovimi dhe Rikonfigurimi i Stadiumit Olimpik “Adem Jashari” në Mitrovicë.

Ky vendim tashmë i hap rrugën rifillimit të punimeve në stadiumin ku u zhvillua ndeshja e parë ndërkombëtare nën ombrellën e FIFA-s, Kosova – Haiti, në mënyrë që ai të rikthehet në një impiant modern, ashtu edhe siç e meriton.

Ndërkaq, sot ministri i Sportit, Hajrulla Çeku Hajrulla Çeku dhe kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni kanë nënshkruar marrëveshjen për finalizimin e projektit të stadiumit të qytetit në Gjilan, me një fond prej 15 milionë euro.

Me këtë rast përgëzoj ministrin Çeku për fillimin e investimeve në futboll dhe rifillimin e punës në ndërtimin e stadiumit në Gjilan.

Besoj që ky projekt do të vazhdojë sipas planit dhe projektit për investime në futboll në të gjitha qytetet e Republikës së Kosovës”, ka shkruar Ademi në Facebook.

“Njëherësh uroj kryetarin e Komunës së Gjilanit, Alban Hysenin, futbollistët të cilët do ta kenë në shfrytëzim këtë stadium dhe publikun e gjerë gjilanas, të cilët në të ardhmen do të kenë një komoditet të lartë në stadium për ndjekjen e skuadrave të tyre të zemrës”.

Të fundit

LEXONI GJITHASHTU