No menu items!

Shefi i Pfizer: Kanceri është ‘Covidi ynë i ri’

Prodhuesi amerikan i barnave Pfizer ka synimet e tij në tregun e trajtimit të kancerit tani që pandemia Covid-19 ka mbaruar dhe kërkesa globale për vaksinat dhe ilaçet e saj kundër koronavirusit po bie, tha drejtori i përgjithshëm Albert Bourla për Fox Business me 1 maj.

Kompania pret të arrijë rezultate të mëdha në barnat “blockbuster” të kancerit, tha Bourla, pasi gjiganti farmaceutik kërkon të ndryshojë rënien e tij të biznesit pas Covid-it.

Pandemia solli të ardhura rekord për kompaninë.

Vetëm në vitin 2022, shitjet totale të Pfizer-it arritën në 157 miliardë dollarë, me vaksinën e saj Covid që llogaritet në 37.8 miliardë dollarë dhe pilulën e saj të trajtimit antiviral, Paxlovid, duke sjellë 18.9 miliardë dollarë të tjerë.

Në vitin 2023, shitjet u ulën me më shumë se gjysmën dhe përbënin 71 miliardë dollarë.

Aksionet e kompanisë kanë rënë me 42% që nga fundi i vitit 2022 mes rënies së shpejtë të kërkesës për produktet e saj të lidhura me Covid-in.

Kjo çoi në një fushatë të madhe për uljen e kostove, duke përfshirë qindra pushime nga puna në objektet e saj në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA dhe Irlandë.

Në intervistën e tij me Fox Business, Bourla vlerësoi masat si një fushatë “përmbajtje shumë të mirë të kostos”, duke e vlerësuar atë për “rezultatet shumë të mira” që tregoi kompania e tij në fillim të vitit 2024.

Pfizer është gjithashtu në prag të arritjes së arit përsëri me të re strategji, tha ai.

Onkologjia, është Covid-i ynë i ri,” tha shefi i Pfizer-it. “Ne bëmë atë që bëmë me Covid-in. Jemi shumë krenarë që kemi shpëtuar botën, por kjo ka kaluar tashmë.

Duam ta bëjmë edhe një herë dhe mendoj se onkologjia është shansi ynë më i mirë për ta bërë.”

Në fund të vitit 2023, prodhuesi amerikan i barnave përfundoi blerjen prej 43 miliardë dollarësh të Seagen (ish Seattle Genetics) – një kompani bioteknologjike e specializuar në barnat e bazuara në antitrupa monoklonale, të njohura gjithashtu si konjugatët antitrupa-drogë, ose ADC.

Ato janë të dizajnuara për të vrarë qelizat e tumorit duke lënë indet e shëndetshme relativisht të paprekura.

Seagen ishte i njohur më parë për produktin e tij kryesor Adcetris, i cili përdoret për trajtimin e limfomës dhe limfomës Hodgkin. Sipas drugs.com, ilaçi kushton rreth 11,91 dollarë për një dozë 50 mg.

Një tjetër ilaç në portofolin e kompanisë që ka demonstruar “performancë fenomenale” është Padcev, sipas Bourla-s. Padcev përdoret për të trajtuar kancerin e fshikëzës dhe shitjet e tij “kanë pasur një rritje prej 164%” që kur gjiganti farmaceutik amerikan e bleu, tha ai.

Çmimi mesatar për Padcev është 4446 dollarë për dozë 30 mg, sipas drugs.com.

“Kjo tregon se sa mirë i kemi investuar paratë,” tha Bourla, duke komentuar performancën e Padcev-it. Ai gjithashtu premtoi ilaçe të suksesshme në të ardhmen që “do të kenë një ndikim të rëndësishëm te pacientët me kancer”.

Pfizer njoftoi zhvendosjen e tij drejt trajtimit të kancerit në fund të vitit 2023. “Asgjë nuk i tremb njerëzit në mbarë botën më shumë se kanceri, sepse ai i prek të gjithë,” tha Bourla në atë kohë.

“Shpresoj se do të jemi të suksesshëm në misionin tonë. Jam optimist se në 10 vitet e ardhshme do të shohim përparim të rëndësishëm,” shtoi ai.

Në janar 2024, kompania tha se planifikon të ketë të paktën tetë ilaçe të suksesshme për trajtimin e kancerit deri në vitin 2030 dhe të dyfishojë numrin e pacientëve të trajtuar me ilaçet e saj novatore, nga 2.3 milionë në vitin 2023.

Të fundit

LEXONI GJITHASHTU