No menu items!

Etiketa

Albin Kurti

Kryeministri Kurti mori pjesë në ceremoninë e hapjes së resortit turistik ‘’Iliria Hill’’

lokale për vitin 2022 dhe 2023 i kemi mbi 75 kilometra rrugë të asfaltuara, rreth 100 kilometra ndriçim publik dhe rreth 50 kilometra shtrirje...

“PDK’ja janë babat” të rinjtë ngacmojnë Kurtin e Osmanin

Kryeministri Kurti ka qeshur me këtë ‘provokim’ të disa të rinjve, ndërsa Presidentja Osmani i ka injoruar ata. Ngacmimet i kanë dëgjuar edhe Komandanti i...

Kurti për Adem Demaçin: Njeri i madh, e ktheu lirinë në kusht të ekzistencës

Sot në qytetin e Podujevës do të zbulohet shtatorja e veprimtarit të çështjes kombëtare, Adem Demaçit. Në ceremoni ka marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës,...

Dy muaj nga sulmi terrorist në Banjskë, Serbia ende e pandëshkuar

Sulmi terrorist mbi Banjskën që la të vrarë heroin Afrim Bunjaku, tashmë po numëron dy muaj prej kur tronditi vendin dhe jo vetëm. Pak është...

Kurti falënderon Kearns për ngritjen e alarmit të sulmit në Banjskë: Perëndimi nuk mund t’i injorojë paralajmërimet e Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka falënderuar deputeten britanike, Alica Kerarns e cila kishte ngritur alarmin rreth agresionit serb të 24 shtatorit. Në muajin...

Abdixhiku: Dialogu tash është për të parandaluar luftën, draft statutin e Asociacionit kam refuzuar ta shoh

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, tha se kryeministri, Albin Kurti, s’është i gatshëm të bashkëpunojë ose s’po kupton asgjë në dialog. “Për...

Mediumi boshnjak: Serbia në një situatë të vështirë – ka nevojë për një favor nga Kurti, por nuk di si ta kërkojë

Serbia është duke u gjendur në një situatë të vështirë para zgjedhjeve që duhet të mbahen në këtë vend në dhjetor të këtij viti. Kjo...

Kurti e Maqedonci paralajmëruan për rrezikun ushtarak që vjen nga Serbia, flasin ekspertët e sigurisë

Serbia e ka rrethuar Kosovën me 48 baza ushtarake në kufi, ndërsa nga institucionet e sigurisë në Kosovë merret si kërcënim pasi ata vlerësojnë...

Kurti: Serbia ka dislokuar sistemet kundër-ajrore në afërsi të kufirit me Kosovën

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti përmes një statusi të gjatë në facebook, ka thënë se në Rashkë të Serbisë, po ngjan riorganizimi...

Kurti alarmon: Radoiçiqi në Rashkë po e riorganizon grupin e tij parlamilitar e terrorist

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka alarmuar në Facebook se “në Rashkë të Serbisë po ngjan riorganizimi paramilitar e terrorist i Milan Radoiçiqit dhe...

“Është më i mirë se ai i vitit 2013 ose 2015”, Kurti rrëfen në Vjenë se si ishte gati ta nënshkruajë draft- statutin e...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka dhënë detaje lidhur me takimin e tij me kancelarin gjerman, Olaf Scholz dhe presidentin e Francës, Emmanuel Macron,...

Kurti udhëton drejt Austrisë – merr pjesë në Forumin Ekonomik të Vjenës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nga Parisi i Francës ku mori pjesë në Forumin e Paqes, ka udhëtuar sot për në Vjenë. Sipas njoftimit për...

Haxhiu barazon Kurtin me Serbinë: Kanë të njëjtin mllef kundër krerëve të UÇK-së

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Bekim Haxhiu i ka reaguar kryeministrit të vendit, Albin Kurti pas deklaratës së tij në...

Kurti në Paris: Qëllimi i sulmit të 24 shtatorit ishte përshkallëzim i situatës, në mënyrë që ushtria serbe të hynte në Kosovë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti në ditën e dytë të Forumit të Paqes në një diskutim në kuadër të temës “Krijimi i paqes dhe...

Kurti në Paris takon kryetarin e Presidencës së Bosnjë Hercegovinës – flasin për zbatimin e marrëveshjes për lëvizjen me letërnjoftime

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës së tij në Paris në prag të Forumit të Paqes ka takuar edhe përfaqësuesit e...

Hovenier përmend kriteret për Asociacionin: S’ka autonomi, po komentojnë ata që s’e kanë parë Draftin

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Jeff Hovenier, në një konferencë për media para ambasadës amerikane është pyetur edhe rreth shumë shqetësimeve të ngritura se...

Raporti i Komisionit Evropian për Kosovën, masat e BE-së mbeten ende në fuqi

Bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe thirrjet për zbatimin e marrëveshjeve që çojnë drejt këtij normalizimi, janë në qendër të raportit vjetor të...

Abazi i reagon Kurtit për rastin Dehari: Me pushtet absolut, kërkojnë drejtësi nga dikush tjetër

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haki Abazi ka reaguar pasi kryeministri Kurti dhe zyrtarë të lartë nga Lëvizja Vetëvendosje kërkuan drejtësi për Astrit Deharin,...

“Mashtrues në aksion”, Ganimete Musliu thotë se Kurti s’e paska ditë çka me rrejtë sot

Deputetja nga radhët e PDK’së, Ganimete Musliu e ka kritikuar kreun e shtetit, Albin Kurti pas rihapjes së tuneleve në një pjesë të linjës...

Kurti e ministri Çeku në shtëpinë e Arianit Kocit për pite me spinaq

Kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Kulturës Hajrullah Çeku kanë qëndruar për vizitë sot tek shtëpia e avokatit të njohur Arianit Koci, shkruan Gazeta...

Rihapet linja hekurudhore Hani i Elezit – Fushë Kosovë, Kurti: Po hapim edhe dy tunele, vlera e investimeve mbi 160 milionë euro

Është mbajtur ceremonia e përurimit të tuneleve 6 dhe 7 dhe rihapja e linjës hekurudhore Hani i Elezit – Fushë Kosovë Kryeministri i vendit, Albin...

Kurti me fjalë të mëdha për Luginën, ju premton buxhet prej miliona eurove

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka lavdëruar punën e bërë nën qeverisjen e tij sa i përket kujdesit ndaj shqiptarëve që jetojnë në Luginë. Sipas...

Qeveria e miraton Projektligjin për Buxhetin e vitit 2024 – vlera 3 miliardë e 314 milionë euro

Qeveria e Kosovës sot e ka miratuar Projektligjin mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2024. Kryeministri Albin Kurti e ka...

Qeveria Kurti thërret mbledhje, me një pikë të rëndësishme në rendin e ditës

Qeveria e Kosovës ka thirrur ministrat në takim. Një temë e rëndësishme diskutimi do të jetë sot në rendin e ditës. Në mbledhjen që fillon në...