No menu items!

Zelensky i bën thirrje Bidenit të marrë pjesë në samitin e paqes në Zvicër

Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje që Joe Biden të marrë pjesë në një samit të paqes të organizuar nga Kievi në Zvicër muajin e ardhshëm.

Presidenti ukrainas tha se nëse presidenti amerikan do të humbiste këtë ngjarje, do të ishte si një ovacion për Vladimir Putin, shkruan Sky News.

Ukraina shpreson të presë sa më shumë vende të jetë e mundur në një përpjekje për të bashkuar opinionin se si të ndalet lufta dhe të grumbullohet presioni ndaj Rusisë, e cila ka pushtuar pothuajse një të pestën e territorit të Ukrainës.

Unë e di që SHBA-të e mbështesin samitin, por ne nuk e dimë se në çfarë niveli”, tha Zelenskyy në Bruksel në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin belg Alexander De Croo.

“Samiti i paqes ka nevojë për Presidentin Biden dhe po ashtu edhe liderët e tjerë që shikojnë reagimin e Shteteve të Bashkuara. Mungesa e tij do të ishte një duartrokitje për Putinin, një duartrokitje personale për Putinin”, shtoi Zelensky.

Të fundit

LEXONI GJITHASHTU