No menu items!

BMW prezanton Z4 Pure Impulse dhe kthen ndërruesin manual të shpejtësisë

BMW ka zbuluar një edicion special Z4. Quhet Pure Impulse dhe ndër të tjera sjell një kuti ingranazhesh manuale me 6 shpejtësi. Megjithatë, me trendin e ri në treg, kutia e shpejtësisë manuale në paketën “Handschalter” kërkon një pagesë shtesë prej 3400 eurove.

Prodhuesi bavarez ka prezantuar një edicion të ri special të modelit BMW Z4 roadster, dedikuar adhuruesve të ndërruesve manual të shpejtësisë. Ky edicion quhet Pure Impulse dhe bazohet në versionin e konvertueshëm të M40i. Risia e sjellë nga ky edicion është një kuti ingranazhesh manuale me 6 shpejtësi, e zhvilluar enkas për këtë model. Kjo është hera e parë që motori Z4 M40i bashkohet me një kuti ingranazhi të tillë.

Duke qenë i bazuar në versionin M40i, nën kapakun e Z4 Pure Impulse është një motor 3.0-litërsh në linjë me 6 cilindra që zhvillon 340 kuaj/fuqi dhe 500 Nm çift rrotullues. Në konfigurimin e ri të transmisionit manual, Z4 Pure Impulse i ri përshpejton nga 0 në 100 km/h në 4,6 sekonda, që është vetëm 0,1 sekondë më ngadalë se modelet e pajisura me ndërrues shpejtësisë automatik Steptronic me 8 shpejtësi. Natyrisht, si në versionet e tjera, fuqia transmetohet në rrotat e pasme.

Së bashku me to, BMW Z4 Pure Impulse i ri merr dy nuanca të reja të jashtme: Frozen Green Metallic (ekskluzive për tregun evropian) dhe Sanremo Green Metallic (vetëm për tregun amerikan). Edicioni special ka gjithashtu rrota 19 inç përpara dhe 20 inç të pasme, si dhe një paketë vizuale Shadowline me theksime të zeza. Brenda ka tapiceri të reja nga lëkura e lopës me qepje me kontrast të zi.

Përveç kutisë së shpejtësisë manuale, BMW Z4 Pure Impulse ka edhe disa ndryshime teknike që vijnë me paketën “Handschalter” (kuti ingranazhesh manuale). Pezullimi Adaptive M është rishikuar, falë sustave të reja të përparme dhe të pasme, si dhe një grupi special të përforcuar të shiritave kundër rrotullimit. Harta elektronike për amortizatorët e pasmë është rikonstruktuar gjithashtu, si dhe harta për drejtimin sportiv të ndryshueshëm.

Prodhimi i BMW Z4 Pure Impulse i ri do të fillojë në muajin mars. Modeli i ri do të jetë i disponueshëm ekskluzivisht në Evropë dhe SHBA. Megjithatë, një tendencë e re në treg kërkon një shtesë të transmisionit manual prej 3400 euro për versionin e ri M40i, ndërsa versioni bazë i Z4 sDrive30i do të mbajë vetëm një transmetim automatik. /Telegrafi/

Të fundit

LEXONI GJITHASHTU