No menu items!

Shfaqet për herë të parë marka e re e Hyundai Santa Fe

Hyundai dhe kompania ‘si motër’ Kia po shpenzojnë shumë para për ofertat e tyre për EV, por makinat me motor me djegie të brendshme janë qartësisht ende të rëndësishme për markat koreane, sepse Hyundai ka në zhvillim gjeneratën e ardhshme të SUV-it të saj Santa Fe.
SUV me shtatë ulëse pritet të kthehet në vitin 2024, me një zbulim të plotë që mund të ndodhë më vonë këtë vit. Pamjet tona të fundit spiun tregojnë se makina e re me siguri do të jetë një nga modelet më të mëdha të Hyundai, duke vepruar si një alternativë ndaj SUV-it të ri tërësisht elektrik Ioniq 7.

Pavarësisht kamuflazhit të rëndë, ne mund të shohim se forma e përgjithshme e Santa Fe do të jetë shumë më këndore dhe më e bllokuar sesa makina në dalje. Nuk pritet që ai të shfaqë një tematikë dizajni “retro-futuristik” të ngjashëm me Ioniq 5, por do të ketë një pjesë të përparme mjaft të theksuar, raporton Auto Express, transmeton Telegrafi.

Ridizajni nga Hyundai i gjeneratës së katërt aktuale të Santa Fe në 2021 përfshiu në fakt një platformë të re duke u përdorur, duke e bërë atë më të gjerë, më të gjatë dhe më të gjatë se më parë. Platforma e re N3 lejoi gjithashtu që versionet hibride dhe plug-in hibride të shtoheshin në gamën e veturave

Ne presim që gjenerata e re e pestë e Santa Fe të ruajë të njëjtën platformë N3, me grupin aktual të motorëve që potencialisht po fiton ndryshime për t’u bërë më efikas. Nuk do të prodhohet asnjë Santa Fe elektrik, me Ioniq 7 që do të marrë rolin e një SUV të madh të përshtatshëm për familjen, tërësisht elektrik në linjën Hyundai.

Brendësia ndoshta do të huazojë teknologjinë nga Ioniq 6 i ri. Pritet që të ketë një palë ekrane me madhësi prej 12 inçëve pranë njëri-tjetrit në panel dhe, siç ka treguar Kona në ardhje, dizajni i përgjithshëm i pastër, minimalist i kabinës së makinave elektrike të Hyundai do të bartet edhe në këto modele të reja. /Raporto24/

Të fundit

LEXONI GJITHASHTU