No menu items!

Ishte rrëmbyer sapo kishte lindur, burri takon nënën pas 42 vjetësh në Kili – momenti emocionues i ribashkimit të tyre

Një burrë i cili u rrëmbye si i porsalindur në Kili katër dekada më parë dhe u rrit nga një familje në SHBA, thotë se po përballet me një sërë emocionesh pasi takoi nënën e tij biologjike për herë të parë.

“Asgjë nuk krahasohet me këtë gjë – ishte një përzierje ndjenjash për mua”, ka thënë 42-vjeçari Jimmy Lippert Thyden për Guardian pasi USA Today këtë javë dokumentoi ribashkimin e tij emocional me nënën e tij të lindjes, María Angélica González, përcjell Telegrafi.

“Ishte lumturi mbi të gjitha, [por] u lëndova nga koha e humbur”.

“Ishte tepër e dhimbshme të mendosh se dikush do ta lëndonte atë në një mënyrë kaq të thellë”.

Siç tregon ai dhe USA Today, pasi González lindi Thyden, një infermiere pretendoi se foshnja erdhi para kohe dhe duhej të futej në një inkubator.

Dhe së shpejti infermierja ndau një përditësim rrëqethës me nënën e re: foshnja e saj kishte vdekur.

Por kjo nuk ishte e vërtetë, të dy Thyden dhe González.

Në fakt, një familje nga Arlington, Virxhinia, e kishte adoptuar Thyden-in pa e kuptuar se ai ishte hequr në mënyrë mashtruese nga nëna e tij.

Thyden u rrit si një nga tre vëllezërit e motrat në një familje të dashur me dy prindër.

Thyden e dinte se ai kishte lindur në Kili ndërsa u rrit për të shërbyer me marinsat amerikanë për 19 vjet dhe u vendos si një avokat mbrojtës penal.

Por ai dhe familja e tij e birësuar besonin se nuk kishte asnjë të afërm të gjallë në kombin e Amerikës së Jugut, i cili drejtohej nga regjimi brutal i diktatorit Augusto Pinochet nga viti 1973 deri në 1990.

“Për 40 vjet, kjo ishte historia ime”, shkroi Thyden në faqen e tij në Facebook.

Megjithatë, gjithçka filloi të ndryshojë në prill, kur ai lexoi një artikull të lajmeve të USA Today për një burrë nga Kalifornia, i cili kishte mësuar se ishte vjedhur nga nëna e tij në Kili dhe më pas ishte adoptuar në mënyrë të paligjshme tek një çift amerikan, përcjell Telegrafi.

Gazeta raportoi se grupet e të drejtave të njeriut besojnë se më shumë se 20,000 foshnja u rrëmbyen nga nënat kryesisht me të ardhura të ulëta në Kili dhe më pas u vendosën për t’u birësuar nga njerëz në vendet e huaja që paguanin ato që ata besonin se ishin tarifa legjitime – por që ishin gënjyer në lidhje me rrethanat e foshnjave.

Mamitë, mjekët, punonjësit socialë, murgeshat, priftërinjtë dhe gjyqtarët të gjithë kishin role në komplot, i cili ishte financiarisht fitimprurës për pjesëmarrësit e tij, si dhe për qeverinë e Pinochet.

Gazetarët e agjencisë investigative kiliane të lajmeve Ciper ekspozuan praktikën në vitin 2014, sipas USA Today.

Nëntë vjet më vonë, Thyden mbeti i habitur kur kuptoi se ai mund të kishte qenë një nga ata që ishin viktima të një operacioni trafikimi njerëzor.

Gjatë disa javëve të ardhshme, Thyden kontaktoi me një organizatë të quajtur Nos Buscamos, që do të thotë “ne kërkojmë njëri-tjetrin” në spanjisht.

Vullnetarët e grupit përdorin testet e ADN-së të dhuruara nga platforma gjenealogjike MyHeritage për të ribashkuar familjet që u ndanë nga Pinochet.

Rezultatet e kompletit të ADN-së në shtëpi së bashku me përpjekjet e vullnetarëve të Nos Buscamos më pas zbuluan të vërtetën për Thyden.

Ai me të vërtetë kishte një familje të mbetur në Kili, duke përfshirë nënën e tij biologjike, González, e cila jeton në Valdivia.

Ai kishte gjithashtu katër vëllezër biologjikë dhe një motër.

Kështu, më 17 gusht, pasi udhëtoi për në Kili, Thyden iu afrua derës së përparme të González dhe e përqafoi atë ndërsa të dy qanin.

Djali e përshëndeti nënën e tij me: “Hola, Mamá… Te amo mucho”. (Çkemi mami. Të dua shumë).

Sipas USA Today, González e përshkroi takimin me Thyden si “një mrekulli nga Zoti”. Ajo shtoi: “Kur mësova se ai ishte gjallë, nuk mund ta besoja”.

http://<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”es” dir=”ltr”>🔴 Mamá te amo, fue lo primero que dijo Jimmy Lippert Thyden a su madre cuando la abrazo luego de casi 4 décadas sin verla.<br><br>Jimmy fue uno de los más de 20.000 bebés que fueron arrebatados a sus madres, en su mayoría niños y niñas de bajos ingresos, en Chile durante la dictadura… <a href=”https://t.co/vhETVEoFka”>pic.twitter.com/vhETVEoFka</a></p>&mdash; Roberto Kiltro (@RobertoMerken) <a href=”https://twitter.com/RobertoMerken/status/1695612690994016743?ref_src=twsrc%5Etfw”>August 27, 2023</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

 

 

Të fundit

LEXONI GJITHASHTU